Wszystko o spermie

Sperma to płynna wydzielina składająca się z plemników produkowanych przez jądra i wydzieliny najądrzy, baniek nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołu krokowego.

***

 

Plemniki stanowią tylko około 5% spermy. W jej skład wchodzą także:  wydzielina prostaty (13 ? 33%), wydzielina pęcherzyków nasiennych (46 ? 80%) oraz wydzielina gruczołu w cewce moczowej (2-5%).

***

Wydzielina pęcherzyków nasiennych powoduje rozcieńczenie nasienia oraz pobudzenie plemników do ruchu dzięki zawartości enzymów, fruktozy i witaminy C.

***

Nasienie magazynowane jest w najądrzu. Dzięki produkowanej tu wydzielinie plemniki osiągają ostateczną dojrzałość.

***

Sperma wyprowadzana jest z najądrzy przez przewód wytryskowy, który posiada ujście do cewki moczowej. Właśnie przez cewkę sperma jest wyrzucana na zewnątrz, a proces ten zwany jest ejakulacją.

***

Średnia prędkość z jaką sperma wydobywa się w czasie wytrysku to ok. 50km/h.

***

Rekordzistą ?dalekiego wytrysku? jest Horst Schultz, którego nasienie wystrzeliło na odległość 5,7m.

***

Plemnik potrafi przeżyć w organizmie kobiety nawet 72 godziny.

***

Sperma ma mleczną barwę. Nie zawsze musi być idealnie biała, może mieć odcień żółtawy, być bardziej przezroczysta lub mętna.

***

Zdrowy ejakulat ma pH 7,2. Zasadowe środowisko umożliwia poruszanie się plemnikom, które w środowisku kwaśnym byłyby nieruchliwe.

***

Jedna (przeciętna) porcja spermy ma średnio objętość ok. 5ml.

***

W ciągu swojego życia mężczyzna oddaje ok. 18 litrów spermy.

***

W 1991 r. Michelle Monahan wypiła ponad pół litra męskiej spermy. Nasienie pochodziło od wielu mężczyzn. Po oszałamiającym wyczynie dokonała płukania żołądka.

***

Według Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowa ilość plemników w ejakulacie wynosi od 20 mln/ml do 250 mln/ml.

***

W skład chemiczny spermy wchodzą:  putrescyna, spermina, spermidyna i kadaweryna, witamina C, prostaglandyny, lipidy, aminokwasy, enzymy, hormony steroidowe, witamina B12, fruktoza, cholesterol, mocznik, cynk, wapń, magnez oraz selen.  Skład ejakulatu jest zależny od diety mężczyzny.

***

Na zapach oraz smak spermy ma wpływ dieta oraz putrescyna, spermina, spermidyna i kadaweryna.

***

Średnio wytrysk ma wartość odżywczą 15 kalorii.

***

Pierwszy bank spermy założono w 1973 roku we francuskim szpitalu Le Kremlin-Bicetre.

***

Sztuczne przechowywanie (konserwacja) plemników jest możliwe dzięki kriokonserwacji, do której używa się związku zwanego GEYC (na bazie glicerolu, kwasu cytrynowego i żółtka kurzego jaja). Dzięki tym prostym i tanim substancjom proces mrożenia przeżywa 30-60% plemników, nawet po kilkunastu latach przechowywania.

***

Nasienie jest cennym składnikiem stosowanym w kosmetyce. Wykorzystywane jest do produkcji kremów oraz odżywek do ciała i włosów.

Podziel się!
 • Facebook
 • Śledzik
 • Zmień swój opis
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Grono
 • MySpace
 • Pinger
 • Kciuk.pl

Artykuł czytano 6 672 razy.

powiazane artykuly:
 • wytrysk

  Wytrysk

  Czym jest męski wytrysk?   Najpospolitsza definicja wytrysku to: uwolnienie nasienia z penisa. Podczas stymulacji seksualnej nasienie gromadzi się w nasieniowodach – przewodzie prowadzącym od jąder, przez pęcherzyk nasienny i gruczoł krokowy, aż do cewki moczowej. Gdy stymulacja osiąga punkt kulminacyjny, następują skurcze mięśni w obrębie prącia, cewki moczowej i gruczołu krokowego. Skurcze te wyrzucają nasienie przez (...) Czytaj dalej
 • Jak sprawić, by jej smakowało? – czyli jeszcze raz o smaku spermy

  Jesteś tym co jesz – mówi popularne choć prawdziwe powiedzenie. Pamiętaj więc, że jeśli odżywiasz się źle, nie pozostanie to bez wpływu na Twój organizm. Mało tego, unikasz zdrowych produktów? Owoców? Warzyw? Nie zdziw się zatem jeśli Twoja partnerka zacznie unikać Twojego nasienia. O oralnej rozkoszy Seks oralny jest jedną z popularniejszych form zbliżenia seksualnego. Jest przy (...) Czytaj dalej
 • Ciekawostki o seksie

  Czy wiesz, że? * Pierwsze prezerwatywy stosowane były już 2 tysiące lat temu. Indianie używali kondomów wykonanych ze skóry węża, a w XVI wieku zaczęto stosować prezerwatywy z jelit zwierząt. * Pierwsza prezerwatywa z wulkanizowanego kauczuku wyprodukowana została w 1855 roku przez Charlesa Goodyeara . * W roku 1995 Durex wypuścił na rynek pierwszy na świecie kondom z poliuretanu. * 40 lat temu (...) Czytaj dalej
Dodano 16-06-2010 w kategorii: Artykuły, Penis/Erekcja/Powiększanie penisa, Polecane
Tagi:

Skomentuj

Pola oznaczone są wymagane.

*